Strzelby Stoeger P3000

25-10-2022

Kupując strzelbę typu pump action decydujemy się na broń o charakterze wybitnie użytkowym i o wszechstronnym zastosowaniu. Możemy z nią pójść na strzelnicę, polowanie lub trzymać ją w szafie sypialni, a strzelać dowolnym śrutem, loftkami, pociskiem, gumą, spiekiem i wszystkim, co zostało wymyślone i załadowane do gilzy naboju 12 gauge. Jest tego olbrzymia różnorodność nie wspominając nawet o różnych naważkach prochu, którego zadaniem jest wyrzucić rzeczone treści z odpowiednią mocą.

Decydując się na strzelbę pump action musimy mieć jednak świadomość, że jest ona pozbawiona jednego, czasami ważnego dla posiadacza atrybutu – nie zapewnia nam możliwości obcowania z dziełem sztuki rusznikarskiej. Jest prosta, funkcjonalna i najczęściej pozbawiona wyszukanych wykonczeń powierzchni, bogatych grawerunków, czy kolby i czółenka wykonanych z wysokiej klasy olejowanego drewna orzecha włoskiego. Chociaż i takie próby uszlachetnienia surowej broni były podejmowane, ale z mizernym skutkiem (np. Mossberg 500 dla myśliwych ze złotym spustem i wytłoczonym ornamentem).

Dlaczego o tym wspominam? Odpowiedź jest prosta – cena powinna być jednym z podstawowych kryteriów wyboru. Nie ma najmniejszego sensu dopłacać za coś, czego i tak nie znajdziemy. Dobrze zaprojektowana i sprawdzona konstrukcja zamka, tworzywo sztuczne odporne na wszelkie warunki zewnętrzne, trwałe zabezpieczenie antykorozyjne, komora nabojowa 3” do amunicji magnum – wystarczy żeby wykonać większość zadań, do których strzelba została przeznaczona. Można chcieć więcej i jest to oddzielny temat uwarunkowany już bardzo konkretnymi oczekiwaniami, ze świadomością, że każda rozbudowa broni rodzi konsekwencje. Po pierwsze – komplikuje mechanikę i zespoły kinetyczne; po drugie – podnosi cenę.

Trzy strzelby Stoeger P3000. Są funkcjonalnie oparte na dokładnie takiej samej konstrukcji, a różnią się cechami użytkowymi i w efekcie przeznaczeniem. Automatyka jest wierną kopią dobrego i sprawdzonego rozwiązania Benelli z dwuryglowym zamkiem obrotowym blokowanym w gniazdach komory nabojowej. Układ pracuje w osi lufy i jest to koncepcja prosta a inżyniersko elegancka. Reszta jest standardem dla tego typu broni z jedną uwagą – w porównaniu z tradycyjnym i popularnym u nas mossbergiem rozkładanie i składanie strzelby jest zupełnie proste i nie wymaga kombinowania.

Stoeger P 3000 jest wersją podstawową i najbardziej wszechstronną. Prosta stała kolba, brak szyny montażowej, celowanie po lufie z trochę przesadnie rozbudowaną muszką na końcu. Wysoka muszka jest konieczna, ponieważ lufa jest osadzona znacznie poniżej górnej powierzchni baskili. Z drugiej strony celowanie w tym przypadku jest pojęciem zdecydowanie umownym. Na krótkim dystansie z bronią zdecydowanie defensywną powinniśmy raczej skupić się na rodzaju amunicji dopasowanej do naszych oczekiwań i zakładanej skuteczności.

P3000 Tactical jest już uzupełniona porządnymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi. Mamy dobrą, osłoniętą muszkę światłowodową i masywnie zabudowany celownik przeziernikowy. Dodatkowo dostajemy górną szynę picatinny, czyli możliwość mocowania tego, co uznamy za potrzebne. Strzelba staje się całkiem dobrą bronią do zawodów dynamicznych, chociaż określenie tactical jest odrobinę na wyrost i nie zmienia tego nawet przedłużona rura magazynka.

Trzecia strzelba, określona przez Stoegera i Grupę Benelli jako Tactical teleskopik już w pełni zasługuje na swoją nazwę. Długi magazynek, chwyt pistoletowy i regulowana kolba radykalnie zmieniają sposób użytkowania broni. Zmiana długości kolby pozwala wygodnie dostosować strzelbę nie tylko do swojej budowy anatomicznej, ale również do warstw odzieży lub kamizelek. Ma to duże znaczenie przy szybkim strzelaniu w sytuacjach krytycznych, ponieważ oparcie stopki kolby, pewny chwyt pistoletowy i zasięg drugiej ręki przy przeładowaniu ma niebagatelne znaczenie.

Na końcu lufy, w gwintowanym gnieździe czoka osadzono urządzenie wylotowe uzupełnione koroną do zbijania szyb. Jak w każdym urządzeniu wylotowym bardzo trudno ocenić skuteczność jego działania, jest zbyt wiele czynników zmiennych, ale prawdopodobnie w jakimś stopniu działa. Niewątpliwie glass breaker może się przydać, jeśli nie jako zbijak to przynajmniej jako impact tool w bliskim kontakcie.

Turecka broń nie przestaje zaskakiwać jakością wykonania, ceną, a przede wszystkim przemyślaną i długofalową koncepcją. W oparciu o jeden projekt powstają strzelby o zasadniczo różnym przeznaczeniu. Relatywnie małym nakładem kosztów, zmieniając tylko tworzywa sztuczne i dokładając drobiazgi można osiągnąć dobry efekt i elastycznie dostosować ofertę do rynku. Nie wiem jak rozległe, obszerne i iluletnie programy badawczo-rozwojowe Turcy prowadzą, ale wiem, że robią po prostu solidną broń.

W tym zestawieniu w zasadzie do kompletu brakuje tylko dwóch skrajnych elementów. Powinna być jeszcze krótka strzelba z chwytem pistoletowym do przenoszenia pod kurtką i długa z wentylowaną szyną na lufie i kompletem czoków przeznaczona do zadbania o obiad w dzisiejszych, trudnych czasach.

 

- Michał Maryniak -

 

Strzelba powtarzalna Stoeger P3000

Strzelba powtarzalna Stoeger P3000 Tactical

Strzelba powtarzalna Stoeger P3000 Tactical Teleskopik