Masa zestawu do polowania na zwierzynę grubą jest dla wielu myśliwych istotnym tematem do rozważań. Jest to szczególnie ważny parametr dla wielbicieli polowania z podchodu. Wyjścia w łowisko wiążą się z wieloma kilometrami przemierzonymi pieszo. W pewnym momencie z każdym kolejnym krokiem odczuwamy każdy niepotrzebny gram naszego ekwipunku. Polowanie indywidualne w Polsce na zwierzynę gruba dzielimy na wyjścia w różnych porach dnia. Całodzienne wędrówki to dla większości myśliwych egzotyka. W związku z powyższym podstawowym ekwipunkiem dźwiganym na polowaniu będzie broń, optyka do obserwacji oraz drobne akcesoria jak przykładowo nóż. Głównym ciężarem jest oczywiście broń wraz optyką.
Sztucer
Analizując rynek producentów broni produkowanej seryjnie można wyciągnąć wnioski że znalezienie broni w kalibrze na zwierzynę grubą poniżej wagi 2.1 kg jest niemożliwie a znalezienie broni poniżej 2,7 kg też nie będzie prostym zadaniem.
Okazuje się że najlżejszymi sztucerami, których masa schodzi poniżej 2,5kg będą nowoczesne pojedyncze sztucery łamane czyli kipplaufy. Dotyczy to właściwie jedynie konstrukcji, których baskila wykonana jest z aluminium. Te ze stalową baskilą osiągają masę około 3kg więc automatycznie na potrzeby tego artykułu będą mniej ciekawe.
W sztucerach powtarzalnych zejście poniżej masy 2.7 kg to prawdziwe wyzwanie. Tylko niektóre konstrukcje mogą pochwalić się wynikiem zbliżonym do najlżejszych kipplaufów. Niektóre potrafią być nawet lżejsze, jednak są to wybitnie odchudzone konstrukcje, raczej nieprodukowane seryjnie.
Gro wagi broni zajmuje lufa wraz z akcją lub baskilą. Oszczędność w masie można osiągnąć stosując niedużą długość oraz małą średnicę przekroju lufy. Dodatkowe kilka gramów można zabrać przez ryflowanie lufy oraz usunięcie otwartych przyrządów optycznych. Niektóre konstrukcje umożliwiają zastosowanie krótkiej akcji zamka co daje szansę na kolejne zbicie wagi. Dalej dochodzi materiał, z którego wykonana jest osada. Od drewna lżejsze będzie zastosowanie polimeru oraz konstrukcji karbonowych. Zastosowanie lekkich materiałów przy wyrobie elementów broni jak magazynek, kabłąk spustowy to kolejna okazja do zbicia wagi w fazie produkcji.
Kipplaufy o masie 2,7 kg i mniej
Spośród seryjnie produkowanych kipplaufów z aluminiową baskilą możemy wymienić
Merkel K5 2,3 kg - (link do grupy produktów LINK)
Merkel K3 2,4 kg
Haenel 9.1 - 2,3 kg
Blaser K95 – 2,45 kg
Rizzini RK1 – 2,7 kg
Heym 26 KLB - 2,7 kg
Wybrane seryjne sztucery powtarzalne o masie 2,7 kg i mniej
Kimber Mountain Ascent – 2,18 kg
Weatherby Mark V® Backcountry Ti – 2,2 kg
Sako 85 Carbon light – 2,4 kg
Savage 110 ULTRALITE - 2,63 kg
CZ557 od 2,6 kg (występuje w kalibrach 223, 7,62x39 oraz 6,5 grendel tylko ten ostatni pozwala na użycie do polowania jelenie i duże dziki)
Tikka T3X Superlite niecałe 2,7 kg
Tikka T3X Lite 2,7 kg (link do grupy produktów LINK DO PRODUKTU)
Luneta
Kolejnym ogniwem pod kątem wagi zestawu jest oczywiście celownik optyczny. W przypadku broni na polowanie indywidualne będzie to przeważenie luneta. Po głębszej analizie rynku okazuje się że lekką lunetą nazwiemy taką, której waga będzie niższa 600g. Pod uwagę należy brać lunety uniwersalne, które nadają się do polowania przy słabym oświetleniu o powiększeniach x8 i więcej. Będą to celowniki o obiektywie o średnicy większej niż 40mm z podświetlanym punktem celowniczym. Powiększenie minimalne na polowaniu z podchodu przydaje się czasem poniżej x4. W ten sposób zawęziliśmy grupę celowników na podchód.
Przykłady lekkich lunet z podświetlanym punktem celowniczym
Swarovski
Vector Optics
Montaż lunety:
Jest kolejnym elementem dodającym wagi zestawowi. Najlżejsze są te wykonane z aluminium. Waga takiego montażu to około 200 g
W ten sposób można wysnuć wniosek że jest możliwe z oferty seryjnej stworzyć zestaw składający się z broni lunety i montażu o wadze z przedziału 3kg do 3,5kg. Dopierając do zestawu z najlżejszym sztucerem najlżejsze lunety i montaże możliwe jest nawet zejście poniżej 3kg.
- Cena 4739 za komplet (LINK DO PRODUKTU)
Pozostałe
Należy pamiętać że prócz broni, optyki, i montażu. Do zestawu dochodzi waga amunicji, pasek na broń oraz akcesoria. „Odchudzenie” zestawu to ciekawe zadanie, które jest pierwszym krokiem przed spojrzeniem na kolejne elementy dźwiganego zestawu na polowaniu. Jest to zabawa dla dużych chłopców, w której dopiero na końcu pod uwagę bierze się wagę własnego ciała